Labradorský retrívr

(labrador, Labrador retriever)

 

Povaha plemene

Všestranný, inteligentní, nekonfliktní a přátelský pes je oblíbený nejen jako rodinný společník. Někteří labradoři zachraňují životy, jiní se stávají nedocenitelnými společníky lidí s těžkým handicapem a to stále ještě není vše, v čem toto sympatické plemeno vyniká.

 

Labradorský retrívr je u nás v posledních letech velice populární. Mezi jeho přednosti patří milá a neagresivní povaha, hravost, skvělý čich a láska k vodě. To z něj dělá skvělého psa s širokým využitím. Labrador není jen hezké plemeno vhodné na zahradu. Je to skvělý stopař, hledá drogy, bývá skvělý vodní záchranář, ale i oblíbený vodicí pes. Labrador má mírumilovnou povahu, je  přátelský a společenský. Tento pes miluje rodinu a nerad bývá sám. Pak má čas a chuť „zlobit". Vyhledává lidi i zvířata a zapojuje je do hry.

 

Popis labradorského retrívra

Fenka labradorského retrívra je vysoká 54 až 56 cm, pes měří 56 až 57 cm. Průměrně váží asi 25 až 34 kg. Hmotnost není dána standardem, avšak mnoho těchto psů sužuje problém s nadváhou. Mají totiž obrovský apetit , jsou vděční strávníci, ale rychle se kulatí a leniví. Obezita u psa je závažný problém. Labradorský retrívr je silný, mohutný pes chovaný ve třech barevných variantách - žlutý, černý a čokoládový. Čokoládová barva je u nás ještě stále poměrně vzácná. Všechny varianty mají hnědé oči. Uši jsou svislé. Srst labradora je krátká, lesklá, jemně zvlněná, hustá a poměrně tvrdá. Velice hustá podsada dobře chrání psa před nepříznivým počasím.

 

Klasifikace FCI

Číslo standardu: 122/ 29. 01. 1999 (Velká Británie), země původu: Velká Británie, zařazení v FCI: FCI VIII - Slídiči, retrieveři a vodní psi, sekce 1: Retrívři, pracovní zkouška: ano, oficiální zkratka v ČR: LR.

 

Základní péče o psa

Labradorský retrívr nevyžaduje složitou úpravu srsti. Doporučuje se srst pročesat alespoň jednou týdně. K odstranění nečistot obvykle stačí jemný kartáč a mokrý hadr. Labrador je aktivní plemeno, k udržení dobré psychické i fyzické kondice a zdraví je ale potřeba psa zaměstnat. Má rád delší procházky, rád se učí něco nového a na některé kynologické disciplíny má doslova talent. Snad kromě obrany, která mu vzhledem k jeho povaze nedělá dobře. Je nezbytně nutné, aby měl labrador většinu dne společnost, samota ho stresuje. Labradorský retrívr potřebuje k uchovnění úspěšně absolvovat pracovní zkoušku. Pozor na některé choroby, jako dysplasie kloubu. Mezi těmito psy se objevuje i epilepsie a alergie. Při výběru štěňátka proto obzvlášť pozor!

 

Historie plemene labrador

Labrador je pes, který miluje vodu. To proto, že jde o původně rybářské plemeno. Labradorský retrívr koncem 18. stol. pomáhal tahat rybářům sítě z vody. Černému psu se říkalo novofundlandský pes, stejně jako jeho těžšímu a chlupatějšímu příbuznému. Později byla tato dvě plemena odlišena. Žlutý labrador se objevuje až na konci 19. stol. K nám se toto nádherné plemeno dostalo až roku 1971. Zde se od retrívra očekávala jiná povaha. Labrador je milý a neagresivní pes. Neznalost způsobila nepříznivý vývoj labradora u nás. Dnes už plemeno odpovídá mezinárodnímu standardu.

 

VIDEA plemene labradorský retrívr

Pro videa s plemenem labradorský retrívr klikněte ZDE


FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Kanada
Výška v kohoutku
54 - 57 cm
Hmotnost v dospělosti
cca 32 - 40
Věk
12 - 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne

Labradorský retrívr v poradně

Labradorský retrívr zkušenosti uživatelů

Napsat vlastní zkušenost s plemenem Labradorský retrívr
 • xchipsy xchipsy 15.07.2011 14:52:42
  Klady:
  • rychle a ochotně se učí, má snahu se zavděčit, chytrý a vytrvalý, výborný vodař a aportér
  Zápory:
  • někdy jsou až moc "vlezlí" :-)
  Máme už "dámu v letech" ale stále je to neocenitelný lovecký pes a neúnavný mazel.
  Pomohl vám tento názor? Ano(1) Ne(1)
 • Kačka Kačka 05.01.2013 19:53:16
  Klady:
  • Přátelskost ( i když Miu napadla jiná labradorka, hráa by si s ní=))
  • asistenční pes i bez výcviku=D Nosí mi ponožky, nebo přes ní posílám vzkazy do obýváku =D
  • energie=)
  • miluje vodu i v zimě=)
  • nikdy by neublížila, i když jí provokujete jak se dá=)
  Zápory:
  • nejdou jí vybít baterky=)
  • drtič veškerého jedlého odpadu:/
  • když se rozdivočí, nejde uhlídat:/
  • Většinou mi přijde jako hluchá;) Hlavně když je z vodítka a když jí objevím na své posteli a marně se jí snažím dostat do pelechu;)
  • Je to čuně=) Vleze do každé louže a splašky=)
  • Je nadržená =D=D Svého metrového plyšového medvěda nedá z ruky:D
  • Je strašně zvědavá a z všeho musí být první=)
  • Je to takovej blbounek=) Jako všichni Labradoři=)
  Zkrátka záruka mazlivosti na celý život=) Jiné plemeno už bych nevolila=) Měli jsme před tím postupně za sebou 3 německé ovčáky a každý z nich nenáviděl vodu, bouřku a ohnostroje=) Po jejich smrti jsem si řekla DOST! Chci psa se kterým můžu k vodě! Labrador byl jasný=) Čím větší prase se vrátí z procházky, tím je spokojenější=) Lepšího parťáka nemůžu mít=)
  Pomohl vám tento názor? Ano(1) Ne(1)
 • zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -1 zobrazit nekvalitní recenzi se skóre -2
Celkem záznamů: 47


Nejlepší profily

3353 profilů Labradorský retrívr z toho 10 profilů štěňátek


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace